Późne macierzyństwo? Pary wolą się skupić na wychowaniu?

Postanowienie o posiadaniu dzieci w późniejszej przyszłości w naszych czasach to żadne nowości. Coraz więcej osób wstrzymuje decyzję na później niż nasze mamy albo babcie. Dlaczego doszło do takiej zmiany?

Późne rodzicielstwo

Późne macierzyństwo - 801.com.plMówiąc o późnym macierzyństwie trzeba mieć na myśli rodziców, którzy decydują się o pierwszym dziecku zdecydowanie później niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie uważa się, że pojęcie późnego macierzyństwa odnosi się do matek, które skończyły przynajmniej 35 lat. Wiele osób zastanawia się czy późne rodzicielstwo jest bezpieczne? Dużo zależy od tego, jakie kwestie bierzemy pod uwagę. O późnym macierzyństwie mówi się również jako o dojrzałym. Pary decydując się na dziecko dokładnie wiedzą, czego chcą, a ich postanowienie jest w pełni przemyślane. Dlaczego ludzie tak późno decydują się na pierwszego potomka? Badania pokazują, że zmiana granicy wieku jest wynikiem chęci zabezpieczenia ustabilizowanej pozycji materialnej. Pary zanim podejmą decyzję o dziecku, chcą zabezpieczyć przyszłość swoją lub swoich dzieci.

Zalety późnego macierzyństwa

Sporo osób wskazuje wiele zalet późnego rodzicielstwa. Wśród zalet bardzo często podawana jest dojrzałość emocjonalna, równowaga finansowa oraz zabezpieczenie materialną. Wszystkie te czynniki są ważne, ponieważ pozwalają zająć wychowaniem dziecka się. Starsi rodzice raczej angażują się w proces wychowania.

Problemy późnego rodzicielstwa

Dojrzałe rodzicielstwo to jednak nie tylko zalety, gdyż ma powiązanie także z licznymi problemami. Istotne znaczenie mają tu kwestie związane z biologicznym cyklem rozwoju człowieka. Im kobieta jest starsza, tym większe ryzyko powikłań. Starając się o dziecko późno, należy mieć świadomość, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko komplikacji. Nawet donoszenie ciąży może stanowić niemały problem. Wzrasta także ryzyko innych powikłań, takich jak: nadciśnienie, przedwczesny poród, cukrzyca ciążowa, martwe urodzenia. U kobiet po 40 roku życia znacząco wzrasta prawdopodobieństwo poważnych wad wrodzonych płodu, w tym zespołu Downa, problemów z sercem i innych.

Post Author: admin