Opony zimowe mają specjalne właściwości. Czy inwestycja jest słuszna?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogromną popularnością cieszyły się opony wielosezonowe. Na szczęście coraz więcej ludzi, zdaje sobie sprawę z konieczności inwestowania w opony zimowe.

Dlaczego warto zmienić na opony zimowe?

Opony zimowe - 801.com.plOgumienie wielosezonowe nie jest dobrym rozwiązaniem. Warunki pogodowe zimą i latem bardzo różnią się od siebie. Trudno byłoby wyprodukować opony, które zdałyby egzamin zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie głównie składem mieszanki gumowej, z której wykonany jest bieżnik. Opony letnie całkowicie nie sprawdzą się w niższej temperaturze. Już przy około 7 stopniach zaczynają twardnieć, a im niższa temperatura, tym guma będzie twardsza. Cechy gumy zmieniają się, w wyniku czego opony tracą przyczepność. W oponach zimowych wykorzystano całkowicie inną technikę produkcji. Wyjątkowa budowa zapewnia lepszą przyczepność, dzięki czemu opony lepiej trzymają się drogi, zapewniając lepsze bezpieczeństwo. Ta oryginalna budowa opony odnosi się do specjalnej budowy bieżnika, dzięki której opona zachowuje elastyczność również w niskich temperaturach. Dodatkowo w oponach zimowych zastosowano nacięcia, tzw. lamele, które służą do tego, aby stabilniej utrzymać samochód na drodze pełnej śniegu i śliskiej. Wykorzystanie opon zimowych powoduje, że droga hamowania na śliskiej drodze znacznie się skróci.

Zmiana na czas, czyli zdążyć przed pierwszymi opadami

Z założeniem opon letnich na zimowe nie należy czekać aż do zimy i pierwszych opadów śniegu. Opony letnie nie zdają egzaminu już gdy temperatura spada do około 7 stopni. Opona letnia w niskich temperaturach całkowicie się nie sprawdzi, przez co nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że opony zimowe należy mieć na wszystkich czterech kołach. Nie wolno ograniczać na wymianie opon np. na jednej osi. Przyczepność między oponami letnimi i zimowymi będzie tak duża, że taka mieszanka nie ma możliwości bezpiecznie utrzymać się na drodze.

Post Author: admin