Ogród w zimę jest narażony na straty

Ogród dla wielu ludzi jest miejscem wyjątkowym. Funkcje ogrodów zmieniły się w ostatnich latach. Nie jest to już wyłącznie miejsce, w którym uprawiane są warzywa. Coraz częściej do wykonania ogrodu przywiązujemy bardzo dużą uwagę, wybierając nie tylko wyjątkową roślinność, ale także meble ogrodowe. Wszystkie te elementy sprawiają, że ogród jest miejscem wyjątkowym, w którym czujemy się tak samo dobrze jak w domu.

Warunki do przetrwania roślin

Ogród w zimę - 801.com.plWiele roślin, które rosną w naszych ogrodach całkiem dobrze znosi warunki zimowe. Specjalnej ochrony wymagają te rośliny, dla których naturalnym środowiskiem jest klimat nieco cieplejszy. Takie rośliny mogą nie przetrwać nawet niewielkich mrozów. Również rośliny młode, które zostały posadzone jesienią, mogą mieć problem z przeżyciem pierwszej zimy. W tym drugim przypadku chodzi o to, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wykształcić dużego układu korzeni, przez co są znaczniej narażone na gruntowe przymrozki. Podstawową zasadą jest dostarczenie roślinom w okresie jesiennym dużej ilości wody, jaką będą mogły zmagazynować na ciężki zimowy czas. Działanie to szczególnie istotne jest dla roślin zimozielonych. Gatunki te należy podlewać także zimą, ponieważ intensywnie świecące zimowe słońce może przysporzyć jeszcze więcej szkód niż mróz. Jesienią wiele roślin w naszym ogrodzie należy okryć. Jednak działanie to należy zrealizować dopiero wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Nie wolno przykrywać roślin i krzewów wcześniej, gdyż wyższa temperatura powietrza sprawi, że okryte rośliny będą gnić. Rośliny nie mają wówczas szans na przeżycie do wiosny, szczególnie, że wśród za wcześnie okrytych roślin są doskonałe warunki do tego żeby w okryciu znalazły kryjówkę różne gryzonie.

Zabezpieczenie pni. Co zastosować do ochrony?

Gdy mamy drzewa o korze gładkiej i ciemnej, należy pamiętać, że jest ona narażona na pękanie. Słońce, a następnie mróz działają bardzo niekorzystnie na kondycję drzewa. Pęknięcia są idealną pożywką dla bakterii i grzybów, które wywołują liczne choroby. Dlatego należy o zabezpieczeniu konarów np. wapnem ogrodniczym, albo matą słomianą lub włókniną.

Post Author: admin