Jaka jest korzystna temperatura w pomieszczeniu, w którym wypoczywamy?

Sen to idealny sposób na wypoczynek organizmu. Jednak aby organizm mógł się prawidłowo zregenerować należy zadbać o prawidłowe warunki.

Korzystna temperatura w pomieszczeniu - 801.com.plW trakcie snu organizm musi się zregenerować

Zdrowy sen jest to stan, podczas którego człowiek może prawidłowo się zregenerować. Aby było to możliwe, należy przestrzegać istotne zasady. Wśród najistotniejszych wskazuje się korzystną temperaturę w pomieszczeniu, w którym odpoczywamy. Organizm regeneruje się najlepiej gdy temperatura jest nieco niższa. I nie chodzi tu wyłącznie o wygodę osoby. Chłodniejsze otoczenie jest odpowiednie dla dobrego samopoczucia.

Ciepło nie pozwoli się zregenerować

Gdy za oknem nastaje pora jesienna lub zimowa wiele ludzi decyduje się wyciągnięciu cieplejszej kołdry lub koca, a często również ciepłej piżamy. Takie okoliczności nie sprzyjają naszemu organizmowi. Powodują, że podczas dnia możemy czuć się apatyczni. Gdy temperatura w pokoju przewyższa 21 stopni wówczas organizm nie ma możliwości odpowiednio zregenerować sił. Wysoka temperatura w otoczeniu krępuje uwalnianie melatoniny oraz kortyzolu, co może powodować zmniejszenie łaknienia. Spanie w złych warunkach wywołuje także problemy o cechach depresyjnym.

Prawidłowa temperatura do spania

Prawidłowa temperatura do wypoczynku powinna oscylować w zakresie od 15 do 19 stopni. Dlaczego? W niższej temperaturze ciało człowieka bardziej komfortowo regeneruje się. Nie są rozpoczynane procesy termoregulacji. Ponadto jeżeli przykryjemy się za dużą warstwą kocy możliwość ruchów zostaje mocno skrępowana. Wówczas organizm nie odpoczywa należycie. Niższa temperatura pomaga rano wstać.

Post Author: admin