Kim jest kominiarz i co należy do jego obowiązków?

Widok kominiarza powoduje, że sporo osób łapie się za guzik. Skąd taka reakcja? Otóż wiąże się to z przesądem, że kominiarz przynosi szczęście. Zostawiając dywagacje na temat przesądów, warto pamiętać, że zawód kominiarza jest bardzo potrzebny, a od jego pracy może zależeć zdrowie i życie niejednej osoby.

Kominiarz - 801.com.plCo robi kominiarz? Kilka słów o zawodzie

Do fundamentalnych zadań kominiarza należy przegląd układów kominowych dymowych, spalinowych, a także wentylacyjnych, a także przywracanie drożności. Zawód kominiarza, jest zawodem rzemieślniczym. W związku z tym, można wyróżnić specyficzną hierarchię zawodową w tymże fachu. Na górze hierarchii stoi mistrz, kolejno czeladnik, a na samym końcu jest uczeń- pomocnik. Uzyskanie zawodu kominiarza nie jest takie proste, należy bowiem ukończyć odpowiednią szkołę lub wystarczająco długo pracować na stanowisku pomocnika. W obu przypadkach trzeba następnie zdać egzamin czeladniczy, potwierdzający kwalifikacje.

Przegląd sprawności instalacji kominiarskiej

Odwiedziny kominiarza to nie tylko wymysł i przesada. Poza ustawowym obowiązkiem wykonywania przeglądu instalacji kominiarskich jest to także działanie szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa lokatorów budynku. Sprawnie działający układ kominowy gwarantuje poprawną cyrkulację powietrza. Związki szkodliwe dla zdrowia ludzi są usuwane. Jeśli układ kominowy nie będzie sprawny, wtedy nie ma możliwości poprawnego odprowadzania szkodliwych czynników, przez co może dojść do tragedii. Od skuteczności całego układu zależy wiele, dlatego należy dobrze i regularnie realizować przeglądy, a także zlecać je prawdziwym zawodowcom.

Przeglądy odbywają się cyklicznie

Zgodnie z ustawą, kontrola układu kominowego powinna być wykonywana przynajmniej raz do roku. Jednak należy pamiętać, że sprawdzenie przewodów kominowych to jedno, natomiast również ważną kwestią jest ich odpowiednia konserwacja.

Post Author: admin