Depresja sezonowa. Przyczyny i skutki

Depresja to pojęcie stosowane w psychiatrii do nazwania stanów psychicznych o typowych symptomach. ostatnio coraz więcej mówi się o depresji sezonowej.

Jakie są przyczyny depresji sezonowej?

Depresja sezonowa - 801.com.plJest zaburzeniem depresyjnym, które pojawia się zazwyczaj w czasie jesiennym. Gdy zaczyna się jesień, zmienia się świat. Zazwyczaj osoby czują się źle. Są apatyczni. Takie niekorzystne samopoczucie wiąże się ze zmianami w pogodzie. Dni są coraz krótsze, często pochmurne, otacza nas znacznie mniej światła. Niedobór Słońca niepoprawnie odbija się na człowieka. Jesienne i zimowe okresy powodują zmiany w przyrodzie oraz w przynoszą zmiany w organizmie człowieka. Procesy organizmu bardzo ożywione w okresie letnim i wiosennym hamują, przez co ciało człowieka zwalnia, aby obniżyć energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Zmiany te wynikają niedoborem światła słonecznego, które wpływa idealnie na nasz mózg. Szczególnie negatywne oddziaływanie obserwuje się w odniesieniu do samopoczucia.

Jakie są skutki depresji sezonowej?

Depresja sezonowa dokucza zwykle określonych okresach roku. Pacjenci narzekają na osłabienie i odczucie ogólnego rozbicia. Równie często pojawiają się objawy zgłaszane jako brak siły co wywołuje obniżenie aktywności, niemoc do wstania z łóżka. Wskazywane są także kłopoty z apetytem oraz wiele innych symptomów. Osoby skarżą się na występujące uczucie niepokoju. Często obserwuje się również obniżoną aktywność oraz brak inicjatywy.

Jak wyleczyć się z depresji sezonowej?

Depresji sezonowej nie można lekceważyć. Wielu specjalistów zaleca rozpoczęcie terapii światłem, którego niedobór jest powodem choroby. Nie można jednak poprzestawać wyłącznie do wymienionej formy terapii. Ratunku szukać można u fachowców. Gdzie mogą szukać rady osoby, które zauważają u siebie oznaki depresji? Odpowiedź jest łatwa. Z pomocą przyjdzie psycholog. Bardzo istotne jest rozpoczęcie dokładnej oceny stanu pacjenta. U wielu pacjentów obligatoryjne jest włączenie terapii specjalistycznego, czasami również farmakologicznego.

Post Author: admin