Borelioza. Co powoduje tę chorobę?

Borelioza to wieloukładowa choroba zaraźliwa, wywoływana przez drobnoustroje przenoszone przez kleszcze. Walka z nią może być uciążliwa, dlatego istotna jest prewencja, a także odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, by móc jak najszybciej rozpocząć kurację.

Typowe objawy

Borelioza - 801.com.plWykrycie boreliozy jest możliwe dzięki badaniom, jednak schorzenie daje też pewne typowe objawy, które zarażony może sam zidentyfikować. Wczesne symptomy obejmują wyłonienie się rozpoznawalnego rumienia, który wydaje się wędrować i etapowo rozsiewać. Może on pojawić się nawet po około trzydziestu dniach od ukąszenia, dlatego trzeba uważnie obserwować miejsce ukąszenia przez kleszcza. Pojawiają się też objawy grypopochodne, takie jak gorączka, ból, zawroty głowy i zmęczenie. Po przeminięciu wstępnych objawów, u części chorych schorzenie rozwija się, uderzając na inne układy. Może generować zapalenie stawów, neuroboreliozę lub proces zapalny serca. Nierzadko występuje też paraliż nerwów twarzy.

Wykrywanie choroby

Identyfikacja boreliozy przez specjalistę wymaga badań serologicznych, za wyjątkiem zauważalnego rumienia wędrującego. Badania na boreliozę przeważnie zleca lekarz chorób zakaźnych, ale może je polecić także dermatolog, neurolog lub okulista, zależnie od pojawiających się objawów chorobowych.

Badanie serologiczne oznaczają przeciwciała przeciw boreliozie, jednakże nierzadko we wczesnej fazie choroby nie jest to namacalny dowód boreliozy, ponieważ są obecne one też we krwi osób zdrowych. Co więcej testy serologiczne mają uzasadnienie dopiero po mniej więcej 3 do 4 tygodni po zainfekowaniu przez kleszcza. Diagnostyka serologiczna jest obecnie w dwóch etapach: początkowy oznacza test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy badanie jakościowe ELFA. Jeśli wynik jest dodatni, niezbędne jest przeprowadzenie testu potwierdzającego – western blot. W początkowym stadium choroby stosowana jest też metoda PCR, pozwalająca wykryć kodu DNA bakterii, jednakże metoda ta spełnia rolę jedynie przy określonych objawach.

Oprócz klasycznie wykorzystywanych testów, niezwykle efektywny w wykrywaniu choroby jest skaner F-Scan 4. Urządzenie to jest niezwykle dokładne i umożliwia wykonanie rezonansu. Wykorzystuje się go w wykrywaniu i leczeniu cyst, zakażeń grzybami, jak również w boreliozie.

Leczenie boreliozy

Norma w dzisiejszych czasach w leczeniu boreliozy bazuje na podawaniu antybiotyków, które mają zwalczyć zakażenie bakterią. Najczęściej podaje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez trzy tygodnie lub dłużej. U osób uczulonych na te antybiotyki, podaje się cefuroksym. Równocześnie z antybiotykami można też stosować środki, które łagodzą symptomy.

Aktualnie boreliozę można też zwalczać plazmoterapią, wykorzystywaną w metodzie dr Rife’a. Metoda ta jest rozpowszechniona głównie w USA, ale jest już możliwość terapii w Polsce. Metoda ta może być pomocą, ale może być też jako wyłączna walka z chorobą. W technice Rife’a wykorzystuje się generator plazmowy RPZ 14, który dociera do wszystkich tkanek ciała, działając na bakterie w układzie krążenia, ale też te ukryte głębiej układu nerwowego. Generator plazmowy RPZ 14 nadaje równocześnie różnego rodzaju fale, w tym falę plazmatyczną, która działa na różne struktury komórkowe, np. te będące własnością bakterii wyzwalającej boreliozę. Fala plazmatyczna oddziałuje na bakterię, doprowadzając ją do rozpadu. Tą drogą generator plazmowy unicestwia drobnoustroje. Terapia przy jego użyciu jest wyjątkowo skuteczna, także w przypadku infekcji odkleszczowych odpornych na leki.

Terapia generatorem RPZ 14 jest najskuteczniejsza przy minimum dziesięciu zabiegach. W trakcie leczenia należy pić dużą ilość wody, trzeba również należycie się wysypiać.

Gabinetów, gdzie leczy się boreliozę z wykorzystaniem jest dziś cała masa. Można odszukać takie miejsce w swoim mieście za pomocą Google. Tutaj prezentujemy Państwu stronę internetową przykładowego gabinetu: https://apiterapie.pl/leczenie-boreliozy-czestochowa.

Wygrać z boreliozą

Nie ulega wątpliwości, że borelioza to uciążliwa choroba i walka z nią nie jest prosta. Ważna jest profilaktyka choroby. Kiedy jednak doszło do zakażenia, przy aktualnie wykorzystywanych metodach można wcześnie zdiagnozować i bezzwłocznie zacząć zwalczanie choroby.

Post Author: admin